نگارخانه شهر سمنان

چاه نفت خوریان

خوریان نام مزرعه‌ای است که در روستای علاء و در 11 کیلومتری بخش مرکزی شهر ‌سمنان جا دارد. اگر جاده‌ خاکی اصلی را پیش بگیرید، موقعیت چاه نفت خوریان در 25کیلومتری سمنان و در کویر خوریان است. این منطقه اولین‌بار در سال 1257 هجری شمسی که دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بود، به‌دلیل جاری‌شدن نفت روی زمین از موقعیت استراتژیک خاصی برخوردار ‌شد. ناصرالدین شاه این چاه را به یکی از تجار با نام «علی ‌اکبر امین» واگذار‌ کرد. بعد‌ها این امتیاز بین اشخاص دیگری دست‌به‌دست شد تا اینکه شرکتی ایرانی-روسی در سال 1304 شرکت نفت خوریان را تاسیس‌کرد.
این شرکت اولین عملیات حفر و اکتشاف نفت در این چاه نفتی را در سال 1306 هجری شمسی آغاز کرد و به نفت دست یافت. از آن‌ زمان به‌بعد همواره بر سر ‌مالکیت نفت، بین کشورهای روسیه و انگلیس اختلافاتی وجود‌ داشت و همین اختلافات سبب‌ شد استخراج نفت تاکنون متوقف شود.
این چاه با ساختمان بزرگش از ‌دور شما را به‌سمت خود می‌کشاند. با‌وجود خشونت کویر هنوز ستون‌هایش محکم و پابرجا هستند. .این بنا با سنگ و آجرهای مربع‌شکل زیبایی ساخته ‌شده ‌است. در گذشته برای استحکام بناها و ساختمان‌های مهمی مانند این بنا، از ساروج استفاده می‌شده ‌است. وقتی ‌داخل این بنا می‌روید، با ادوات و تجهیزات غول‌پیکر ‌آهنی مواجه می‌شوید که روس‌ها در آن ‌زمان برای استخراج نفت استفاده می‌کردند. این ادوات بزرگ و محکم برای استخراج نفت، واقعا اعجاب‌انگیزند.

منبع متن: https://www.nabro.ir

عکاس
ابوالفضل جوادی

محتوا محافظت شده است